Alanya

Alanya yalnız gezgin veya aileler için harika tatil destinasyonlarından biridir. Buranın hikayesi çok eskilere dayanıyor.

Bir rivayete göre Mısır kraliçesi Kloepatra kaleden inerek burada güneşlenir ve yüzermiş, o plajın adı Kloepetra plajı olarak anılmış. Atalarımız olan Selçuklular zamanında da Alanya’ya özel ilgi verilmiş, Selçuklu hükümdarı Alaaddin Keykubat yılın büyük bölümünü burada geçirirmiş.

Özellikle Alanya için en az üç gün ayırmanız gerekli. Güneş, deniz ve kum ile randevunuza kısa aralıklar ile ara vermelisiniz. Alanya merkezinde ve çevresinde yer alan bir çok gezilecek noktayı keşfetmelisiniz.

Alanya gezilecek yerler

Alanya Kalesi
En başta Alanya Kalesi ve çevresi geliyor. Alanya Kalesi açık müze olarak gezilen kısımdan çok daha büyük ve gezmek için en az bir günü ayırmak gerekiyor. Şehir merkezinden yarım saat yürüyerek veya kaleye çıkan toplu taşıma araçlarını kullanabilirsiniz.
Kale surları dışında büyükçe bir alanda Selçuklular’dan kalan bedesten ve tarihi mimari taşları görebilirsiniz. Eski tarihi yapılar aasından geçen eski patika yollar burçlara kadar uzanıyor ve enfes manzaralar sunuyor.

 

Dalataş Mağarası

Damlataş Mağarası
Denizden yükselerek kaleye kadar uzanan kayalıkların dibinde Damlataş Mağarası bulunur. Yakın geçmişte bulunan mağaara büyük bir odaya sahip küçük bir mağaradır. Büyükçe odanın her taraından birlerce sarkıt bulunur. İçeride atmos çok etkileyicidir. Her mağarada olduğu gibi burda da astım hastalığana iyi geldiği söylenir. 🙂

 

Kleopatra Plajı

Kleopatra Plajı
Yukarıda Kaleyi gezip aşağı indiğiniz ve Damlataş mağarasını gezdiniz, arkanızı döndüğünüzde meşhur Kloepatra plajı 2km boyunca uzanmış olarak göz önüne gelir. Alanya’da İncekum plajından sonra en güzel yüzülebilecek plajdır. Kumu harika ve temiz deniz çok güzeldir. Kış aylarında sörfçüleri

 

Kızılı Kule
Tersane Müzesi

Kızıl Kule ve Tersane Müzesi
Alanya’nın simgesi olan Kızıl Kule Alaaddin Keykubat tarafından 13.yy da yaptırılmış. Diğer bir Selçuklu eseri olan Tersane çok yakınında yer alır ve müze olarak gezilebilir. Bu iki tarihi yapı liman bölgesindedir. Kule ve Tersane müzesini gezisinin ardından liman’da küçük bi yürüş yapabilir veya Alanya’da düzenlenen tekne turlarına katılabilirsiniz.

 

Dim mağarası

Dim Çayı ve Mağarası
Dim çayına gitmek için yol üzerinde bulunan Dim mağarasını ziyaret etmeyi unutmayın. Dim mağarası Alanya şehir merkezine 11 km uzaklıkta ve deniz seviyesinden yaklaşık 232 metre yüksekte yer alır. Toplam 410 m uzulukta olan Dim Mağarası’nın turizme açık bölümü 360 m uzunluğunda, yatay 10-15 m genişliğinde ve yüksekliğindedir. Mağara 4 ana salon ve geçitlerden oluşmaktadır. Kış ayında ziyaret ettiğim için yalnız keşfetmişmiş ve çok keyif almıştım. Gezilebilir tüm alan boyunca ışıklandırma mevcut.

Dim Çayı

Dim Barajı’ndan başlayarak denize kadar uzanan Dim Çayı’nı mutlaka ziyaret edin. Üzerinde birçok tesis bulunur. Ayaklarınızı soğuk suya sokarak sipariş verdiğiniz balık veya ızgarayı keyifle tüketebilirsiniz.

 

Alanya Atatürk Evi ve Müzesi

Alanya Atatürk Evi ve Müzesi
Mustafa Kemal Atatürk’ün ziyaret ettiği bu eski konak, sahibi tarafından Kültür Bakanlığına bağışlanarak müze haline getirilmiş. Mustafa Kemal Atatürk’ün özel eşyalarının sergilendiği müze olmanın ötesinde; içerisindeki mobilya, eşya ve sergilenen antik objelerle birlikte adeta Alanya evlerini ve yaşantısını anlatan bir etnografya müzesidir. Alanya merkezde ve çarşı gezi alanı içerisinde olan bu güzel tarihi konak müzeyi mutlaka görmenizi öneririm.

 

Sapadere Kanyonu

Sapadere Kanyonu
Alanya’ya 44 km uzaklıkta kalan doğa harikası bir mesire yeridir. 360 metre uzunlukta yürüyüş parkuru bulunur. Yaz aylarında tur acentaları tarafından günü birlik turlar düzenlenmektedir. Ayrıca bu turlara katılarak Cüceler Mağarası’nı da gezebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir