Olimpos

Olimpos gençler ve yalnız gezginlerin tercih ettiği bir bölgedir. Likya yolu üzerinde yer aldığı için trekking yapan turistler ile sıkça karılaşabilirsiniz. Diğer tüm tatil bölgerlerine göre uygun fiyatı nedeniyle genelde yerli turistler daha çok tercih etmektedir. Tesisler konsept genelde bungalow evlerde yarım pansiyon olarak hizmet vermektedir.

Kadir’in Ağaç Evleri

Olimpos’un ününe ün katan dünyaca ünlü Kadir’in Ağaç Evleri olmuştur. Kadir’in Ağaç Evleri yerleşkesi içinde bulunan bungalow veya tahta evlerde kalabilir, öküz barda gece boyu eğlenebilir ve olimposun doğası içinde yer alan tarihe yolculuk yapabilirsiniz. En uygun konaklamayı yine yarım pansiyon kendi çadırınız ile bu tesiste yapabiliyorsunuz.

Olimpos’da gezilecek yerler

Olimpos Antik Kenti

Olimpos’da nehir ile denizin buluştuğu noktada yer alan antik kent yerleşkesi büyük bir alana yayılmıştır. Kent içinde yarım günlük bir geziye çıkabilirsiniz.

Denize ulaşabilmek için her defasında bu kentin içersinden geçmeniz gerekiyor. Müzekart plus ile ücretsi geçiş sağlayabiliyorsunuz ancak Müzekart kullanmıyorsanız gişeden uygun fiyata birkaç günlük 10 lu giriş kartı satın alabilirsiniz.

Burada görebileceğiniz en güzel manzarayı size sunacak olan Olimpos Kalesi olacak. Birkaç dakika içerisinde tırmanarak Çıralı ve Olimpos sahilinin eşşiz manzarasını seyredalabilirsiniz.

Kent merkezi sol tarfınızda kalıyorken nehirin diğer tarafında  gizli kalan antik tiyatroyu ve birkaç anıt mezarı keşfetmeyi unutmayın. Bu tiyatroyu yıllar önce bulmak için sorarken hiç kimsenin nerede olduğundan haberi yoktu. 😀

Yanartaş

Buraya gelipte görmeden olmaz diyebileceğim Yanartaş olacaktır. Hem gündüz hem gece buraya yürüyüş gerçekleştirdim. Olimposa 8 km uzaklıkta bulunuyor, gidiş dönüş 16 km olmasına rağmen çok tatlı bir yorgunluk bırakıyor. Yürüyüşün en zor kısmı Yanartaş’a tırmanırken son 1 km yer alan muhteşem yokuş sadece. Tatil sezonunda Kadir’in Ağaç Evleri’nden gece turları düzenleniyor. Ben her defasında yürümeyi tercih ettim.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir